تبلیغات
جاسک اسلامی - چه کسی جانشین و خلیفه بعد از پیامبر- صلی الله علیه و آله- می باشد؟

امام بخاری در کتاب « صحیح بخاری » می نویسد:

« پیامبر- صلی الله علیه و آله- خطاب به علیّ بن أبی طالب فرمودند: ...

یا علی؛ تو برای من بمنزله هارون نسبت به موسی می باشی إلّا اینکه بعد از من نبوّتی نخواهد بود ».[1]

همانطور که از ظاهر این حدیث مشخص است، پیامبر- صلی الله علیه و آله- تمام منزلتهایی را که حضرت هارون نسبت به حضرت موسی- علی نبیّنا و آله و علیهما السلام- داشته اند، برای حضرت علی- علیه السلام- قرار داده اند و فقط یک منزلت از منزلتهای حضرت هارون را از حضرت علی- علیه السلام- استثناء فرمودند و آن هم نبوّت است.

لذا نتیجه ای که از این روایت گرفته می شود این است که حضرت علی- علیه السلام- تمام منزلتهای حضرت هارون به جز نبوّت را دارا هستند.

حال با توجه به این مطالب می گوییم:

در قرآن کریم سوره طه آیه 29 تا 32 آمده که حضرت موسی- علی نبیّنا و آله و علیه السلام- از خداوند متعال درخواست کردند که:

« خدایا؛ از اهل بیت من یکی را وزیر و معاون من قرار بده * برادرم هارون را وزیر من قرار بده * و بوسیله او پشت من را محکم کن * و او را در امر رسالت با من شریک ساز ».[2]

که بعد در آیه 36 همین سوره خداوند متعال خطاب به حضرت موسی می فرماید:

« پروردگار فرمود: ( ای موسی ) آنچه را که از ما خواستی به تو عطا کردیم ( دعایت را مستجاب کردیم ) ».[3]

پس با توجه به این آیات شریفه، حضرت هارون سه منزلت پیدا کردند:

1.       وزارت و خلافت.

2.       پشتیبانی و حمایت.

3.       مشارکت در تبلیغ.

پس با توجه به حدیث شریف نبوی که ذکر شد، فهمیده می شود که تمام این منزلتها ( مخصوصاً وزارت و خلافت )، برای حضرت علی- علیه السلام- هم ثابت می شود. یعنی وزیر، پشتیبان و شریک حضرت رسول- صلی الله علیه و آله- در امر تبلیغ دین، حضرت امیر- علیه السلام- می باشند.

در پایان سوال ما از اهل سنت این است که چرا با وجود چنین دلائل محکمی که در کتب خودشان وجود دارد، خلیفه بعد از پیامبر- صلی الله علیه و آله- را حضرت علی- علیه السلام- نمی دانند؟

آیا از وجود چنین مطالبی در کتبشان غافلند یا اینکه تعصّبشان اجازه قبول کردن حق را به آنان نمی دهد؟؟!!!؟[1] . صحیح البخاری(دارالقلم- بیروت1407ه.ق)- المجلد الثالث- الجزء السادس- کتاب المغازی- باب غزوة تبوک و هی غزوة العسرة- ص309- حدیث857 .

نرم افزار المکتبه الشامله(مصدر الكتاب : موقع وزارة الأوقاف المصریة)- کتاب المغازی- باب غزوة تبوک و هی غزوة العسرة- جزء14- ص352.

« 4416 - حَدَّثَنَا مُسَدَّدٌ حَدَّثَنَا یَحْیَى عَنْ شُعْبَةَ عَنِ الْحَكَمِ عَنْ مُصْعَبِ بْنِ سَعْدٍ عَنْ أَبِیهِ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ - صلى الله علیه وسلم - خَرَجَ إِلَى تَبُوكَ ، وَاسْتَخْلَفَ عَلِیًّا فَقَالَ أَتُخَلِّفُنِى فِى الصِّبْیَانِ وَالنِّسَاءِ قَالَ « أَلاَ تَرْضَى أَنْ تَكُونَ مِنِّى بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى إِلاَّ أَنَّهُ لَیْسَ نَبِىٌّ بَعْدِى » .

[2] . طه/ 29 الی 32.

« وَاجْعَلْ لِی وَزِیرًا مِنْ أَهْلِی (29) هَارُونَ أَخِی (30) اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی (31) وَأَشْرِكْهُ فِی أَمْرِی (32) ».

[3] . طه/ 36.

« قَالَ قَدْ أُوتِیتَ سُؤْلَكَ یَا مُوسَى (36) ».


  • آخرین ویرایش:1389/09/29
آخرین پست ها