تبلیغات
جاسک اسلامی - چه كسانی حق دارند بر انسان ها حكومت كنند ؟ حرف شیعه ؟ حرف سنی ؟

با سلام به شما برادران و خوهران .

هیچ جامعه ای بدون حاكم و حاكمیت اداره نمی تونه بشه و وجود یك حاكمیت در راس یك جامعه از ضروریات است . 
یكی از سوالات اساسی كه به ذهن منِ جوان میاد این است كه كلا اسلام كه ادعا می كنه دین جامعی است چه حرفی برای اداره ی ی كشور داره ؟ دو گروه شیعه و سنی به عنوان دو فرقه ی اسلامی كه هر كدام ادعا می كنن صحیح می گن و دیگری اشتباه می كنه چه برنامه هایی برای این كار دارند .

حرف و منطق شیعه : شیعه معتقده كه چون خداوند ، انسان را خلق كرده پس اختیار داره هر طور كه دوست داره با انسان كه مخلوقش هستند رفتار كنه . هر برنامه ای كه برای انسان بریزه مختاره و انسان ها هم باید از خالقشان اطاعت كنند .

اولا و بالذات : خود خداوند به عنوان خالق انسان ها ، حق حاكمیت دارد .

ثانیا : خداوند این حاكمیت خود را به بهترین بندگانش كه پیامبران بودند ، واگذار كرده تا آنها روی زمین از این حاكمیت برخوردار باشند و امورات مردم را رتخ و فتخ كنند .

ثالثا : تا زمانی كه پیامبران زنده بودند حاكمیت شرعی و خدایی ، از آن آنان بود ولی وقتی آخرین پیامبر (ص) از دنیا رفت ، خداوند این حاكمیت را می زاره گردن بهترین افراد بعد از پیامبر (ص) كه عبارت باشند از امامان معصوم !

رابعا : تا زمانی كه امامان معصوم هستند شرافت و عزت انسان ها این را اقتضا می كنه كه بهترین افراد امت كه امام معصوم است بر او حكومت كنه ولی زمانی كه امام معصوم نیست باید چه كار كرد ؟

اینجا باید همان كاری را كرد كه در نبود آب برای وضو انجام می دهیم یعنی تیمم ( فلم تجدوا ماء فتیمموا صعیدا طیبا ) سراغ خاك تمیز برویم و با آن تیمم كنیم .

یعنی اینكه در نبود امام معصوم ، بهترین افراد آن امت ، علمای دینی آنها هستند كه از لحاظ شرعی اونها حق دارند زمام امور مردم را به دست بگیرند كه همان ولایت فقیه است .

و این منطق هیچ وقت به بن بست نمی خوره یعنی از نظر شیعه حق حاكمیت همیشه با بهترین بندگان خدا است تا قیام قیامت .

حالا نظر اهل سنت در این باره چیه ؟ آیا مذهب اهل سنت برای حاكمیت یك جامعه برنامه ای داره یا نه ؟ اهل سنت از لحاظ شرعی حق حاكمیت را به چه كسانی می دهند ؟ آیا به هر كس كه به زور به حاكمیت برسه مشروعیت می دن ؟ هر كاره ای كه باشه ؟ یزید سگ باز و میمون باز هم حكومتش شرعی هست ؟
لطفا پاسخ بدهند كه چه برنامه ای برای حاكمیت اسلامی در مذهبتان دارید ؟ منتظر پاسخ قانع كننده ام   


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها