تبلیغات
جاسک اسلامی - سوال : از حضرت علی (ع) دعای کمیل و ....به جای مانده از عمر و ابوبکر چی ؟

اهل سنت معتقدند همانطور که حضرت علی (ع) خلیفه ی چهارم آنها است از لحاظ منزلت و مرتبت و فضیلت هم بعد از ابوبکر و عمر و عثمان ، در مقام چهارم بهترین صحابه است ولی شیعه معتقد است حضرت علی (ع) با فضیلت ترین صحابه ی پیامبر بوده و هیچ صحابه ای به منزلت او نمی رسد.

ما در دورانی زندگی می کنیم  که 1400 سال با ابوبکر و عمر و عثمان و حضرت علی (ع) فاصله است ، زمان صدر اسلام نبودیم تا ببینیم کدام صحابه بهتر از دیگری بوده تا موظف باشیم بعد از پیغمبر، ازاو پیروی کنیم . نه علی (ع) را دیدیم و نه ابوبکر و عمر را .

اصلا کاری هم به فضایلی که از هر دو گروه نقل شده نداریم .

منِ جوان امروزی ، برای اینکه بتوانم راهم را درست انتخاب کنم چاره ای جز این ندارم که به بزرگان هر دو گروه شیعه و سنی ، بگویم : من که زمان پیامبر (ص) نبودم . عمر و ابوبکر و علی (ع) را هم ندیدم .

 جناب آقای روحانی شیعه ، شما که می گویید علی (ع) از همه ی صحابه بهتر بوده چه دلیل و مدرکی داری ؟ آیا کتابی ، نوشته ای ، نواری ، مناجاتی ، دعایی از علی (ع) باقی مانده تا ببینم چقدر معرفت به خدا و خلق خدا داشته ؟ چه میزان علم و تقوا داشته ؟

جناب آقای روحانی سنی ، شما که از ابوبکر و عمر و عثمان اینقدر تعریف و تمجید می کنی آیا کتابی ، نوشته ای ، دعایی ، مناجاتی ... از این سه نفر باقی مانده تا من را قانع کند که این سه نفر این سخنان را گفته اند و اینقدر معرفت به خدا و خلق خدا داشته اند ؟     

هر کسی را باید از آثاری که ازش باقی مانده بشناسم .

روحانی شیعه 
: بله از حضرت علی (ع) کتابی بسیار عظیم و بلند مرتبه به نام نهج البلاغه باقی مانده که مقداری از خطبه ها و نامه ها و جملات زیبای ایشان است برو این کتاب را بخوان تا علی (ع) را درست بشناسی که چه انسانی با چه فکر و اندیشه بوده .

دعاهایی هم مانند مناجات ایشان در مسجد کوفه ، مناجات شعبانیه ، و مهمتر از همه ، دعای کمیل باقی مانده که گفتگوی عارفانه و عاشقانه علی (ع) با خدای خودش هست .  هر کس این دعا را بخواند می فهمد  علی (ع) چقدر به خدایش  معرفت داشته و رابطه ی عاشق و معشوقی به تمام معنا با خدا داشته .

هر کس این دعا را با دقت بخواند اسیر علی (ع) می شود . به خود می گوید  چقدر زیبا با خدایش حال کرده !

قسمت هایی از مناجات حضرت علی با خدا در دعای کمیل :   

 خداى من و سید و مولاى من و پروردگارم گیرم كه بر آتش عذاب تو صبر كنم دوریت را چطور تحمل کنم ؟ 

گیرم كه در بر داغی آتش جهنم  صبر کنم چطور چشم از لطف و كرمت  بپوشونم ؟

 چگونه در آتش دوزخ آرام گیرم با امیدى كه به عفو و رحمت بی منتهایت دارم ؟

 خدایا آیـا می خوای آتش جهنم را بـر چهره هایی چـیره کنی که در بـرابـر بـزرگـی ات  ســجده کردند ؟

و آیـا می خوای آتــشت رو بر زبـانــهایـی چــیره کنـی که صــادقـانـه زبـان یگانگی تو را می گفتند ؟ 

و آیا می خوای  که آتـش را بـر دلـهایـی بفرستی که از روی یـقـین به خــــداونـدی تـو اعــتراف کرده انــد؟


حالا سوال از مولوی ها اهل سنت این جاست که شما برای من جوان امروزی ، از ابوبکر و عمر و عثمان چی دارید ؟ کتاب ، نوشته ، خطبه ، نامه ، مناجات ، دعا ، .... چی باقی مانده تا بشناسمش ؟

اگر این سه نفر از مقامشان از علی (ع) بالاتر است لطف کنید یک دعا از آنها بیارید که زیباتر از علی (ع) با خدا مناجات کرده باشند ! کتابی از آنها بیاورید که پرمغز تر از نهج البلاغه باشد ! محبت هر کس با دیدن آثار آن شخص در دلمان بوجود میاد  آثار به جای مانده از ابوبکر و عمر و عثمان کو ؟


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها